آموزشیبرنامه‌نویسیخدمات ما

برنامه‌نویسی دسکتاپ چیست ؟

بهترین زبان برنامه‌نویسی دسکتاپ

قبل ار اینکه بدانیم برنامه‌نویسی دسکتاپ چیست ؛ باید بدانیم که نرم‌افزار دسکتاپ به چه نرم‌افزارهایی می‌گویند. اگر خیلی ساده بگویم، نرم‌افزار دسکتاپ به برنامه‌هایی گفته می‌شود که در کامپیوترها نصب و اجرا می‌شوند. کامپیوترها هم دارای سیستم‌عامل‌هایی مثل ویندوز، لینوکس و یا مک هستند. نرم‌افزارهای آفیس، فوتوشاپ، win rar و… نمونه‌هایی از نرم‌افزار دسکتاپ هستند. در کشور ما نرم‌افزارهای زیادی برای سیستم‌عامل ویندوز نوشته می‌شود. به همین دلیل معمولا منظور از نرم‌افزار دسکتاپ، همان نرم‌افزار تحت ویندوز است. اما باید بدانیم که به نرم‌افزارهای سایر سیستم‌عامل‌های لینوکس و مک نیز، نرم‌افزار دسکتاپ می‌گویند.

زبن برنامه‌نویسی دسکتاپ چیست

برنامه‌نویسی دسکتاپ چیست ؟

نرم‌افزارهای سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک، با استفاده از برنامه‌نویسی دسکتاپ طراحی شده‌اند. به این نرم‌افزارها، نرم‌افزار دسکتاپ گفته می‌شود.

زبان‌های برنامه‌نویسی دسکتاپ برای هر سیستم‌عامل متفاوت است. از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی ویندوز، می‌توان به سی‌شارپ، جاوا و جاوا‌اسکریپت اشاره کرد. در این بین زبان سی‌شارپ از محبوبیت بیشتری در بین برنامه‌نویسان در کشورما دارد. اکثر نرم‌افزارهای دسکتاپ در ایران نیز با اسفاده از زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ نوشته شده‌اند. برای نرم‌افزارهای سیستم‌عامل لینوکس با زبان جاوا و پایتون برنامه نوشته می‌شود. از جاوا و پایتون برای ویندوز هم استفاده می‌شود. در سیستم‌عامل مک از زبان برنامه‌نویسی سوئیفت که توسط اپل ارائه شده است برای توسعه ios و مک استفاده می‌کنند. در مورد هزینه ساخت نرم‌افزار ویندوز هم با توجه به نیازمندی شما متغیر خواهدبود.

تفاوت برنامه‌نویسی تحت وب و تحت ویندوز:

نرم‌افزارهای تحت وب فقط بااسفاده از اینترنت و مرورگر(گوگل کروم، فایرفاکس و …) قابل استفاده هستند. نگرانی بابت استفاده از آخرین نسخه برای کاربران وجود ندارد. چون همیشه از آخرین و بروزترین نسخه موجود درحال استفاده هستند. کاربر می‌تواند با هرنوع کامپیوتری از این نرم‌افزارها استفاده کند. نرم‌افزارهای تحت وب تنها با وصل بودن به اینترنت و استفاده از مرورگر در دسترس هستند. از نرم‌افزارهای تحت وب معروفی که ما روزانه از آنها استفاده میکنیم؛ می‌توان به یوتیوب، تلگرام، واتس اَپ و … اشاره کرد. اما نرم‌افزارهای تحت ویندوز از گرافیک زیبا و قدرتمندی برخوردارند. برای پاسخ به درخواست کاربر نیاز به سرعت بالایی دارند. به همین دلیل از پردازشگر، پردازش بالایی را درخواست می‌کنند سرعت بالای نرم‌افزارهای تحت ویندوز از مزایای آن محسوب می‌شود.

نتیجه‌گیری:

اگر قصد دارید که برنامه‌نویسی را در حوزه دسکتاپ شروع کنید، میتوانید دوره‌های آموزش برنامه‌نویسی دسکتاپ را بگذرانید. برای برنامه‌نویس شدن برنامه‌ریزی کنید و طبق آن پیش بروید. برنامه‌نویسی تحت ویندوز و تحت وب علاقمندان خاص خود را دارد. برای درک بیشتر و دریافت اطلاعات برای انواع طراحی اپلیکیشن، میتوانید به پست طراحی اپلیکیشن سر بزنید.

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
ajax-loader