آموزشیبرنامه‌نویسیخدمات ما

وایرفریم (wireframe) چیست ؟ چه کاربردی دارد ؟

وایرفریم چه کاربردی در طراحی نرم‌افزار دارد؟

اگر در پروژه‌ی وب‌سایت و اپلیکیشن کار کرده باشید حتما می‌دانید وایرفریم چیست. در واقع وایرفریم برای طراحان کاربری واژه آشناتری می‌باشد. در این پشت به سوالات رایجی مثل وایرفریم (wireframe) چیست، چه کاربردی دارد، هدف از طراحی وایرفریم چیست ؛ پاسخ می‌دهیم. تا انتها با ما همراه باشید تا اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید.

در ابتدا یک توضیح خلاصه در روند پروژه را توضیح  میدهم. باید بدانید که وقتی یک پروژه طراحی وب‌سایت حرفه‌ای و اپلیکیشن حرفه‌ای توسط تیم برنامه‌نویسی دریافت می‌شود؛ طی جلساتی نیازمندی مشتری برای پروژه درمی‌آید. درواقع هرآنچه که مشتری در ذهن دارد و می‌خواهد وب‌سایت یا اپلیکیشنش با آن کارایی دربیاید را نیازمندی پروژه می‌نامند. بعد از این مرحله یک وایرفریم از پروژه با توجه به نیازمندی مشتری طراحی می‌شود.

وایرفریم (wireframe) چیست ؟

وایرفریم یک ساختار کلی از وبسایت و یا نرم‌افزار است. در این ساختار کلی نمای ساده‌ای از پروژه توسط طراحان پیاده‌سازی می‌شود. وایرفریم شامل اطلاعات اصلی پروژه، نمای بصری و توضیح رابط کاربری می‌باشد. به عکس زیر دقت کنید.

وایرفریم چیست

همانطور که مشاهده می‌کنید وایرفریم‌ها ساده هستند. طراحان در طراحی وایرفریم‌ها سعی می‌کنند سادگی را رعایت کنند. چون هدف اصلی وایرفریم نمایش ساختار کلی و طرح پروژه می‌باشد.

وایرفریم چه کاربردی در طراحی نرم‌افزار دارد؟

وایرفریم‌ها برای تعریف ویژگی‌های وب‌سایت و اپلیکیشن حرفه‌ای استفاده می‌شوند. نمایش تصویر نهایی پروژه از اهداف اصلی وایرفریم‌ها می‌باشد. وایرفریم‌ها از این جهت که ساخت آسان و هزینه کمی دارند و به سرعت ساخته می‌شوند. در وایرفریم‌ها بخش‌های اصلی پروژه مانند لوگو، هدر، سایدبار، دکمه‌ها به تصویر کشیده‌می‌شود. به کمک وایرفریم‌ها مشتری دید کاملی نسبت به محصول نهایی به‌دست می‌آورد. از کاربرد وایرفریم‌ها این است که مشتری در انتهای کار می‌داند که برنامه‌نویسان چه چیزی به او تحویل می‌دهند. همچنین این دید برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان وب‌سایت و نرم‌افزار نیز به‌وجود می‌آید. با استفاده از وایرفریم توسعه‌دهندگان مسیراصلی خود را برای اجرای پروژه متوجه می‌شوند و با دید بازتری برنامه‌ریزی می‌کنند.

نتیجه‌گیری:

برای ایجاد وایرفریم حتما در ابتدا نیازمندی‌های کاملی باید از پروژه داشته‌باشید. بدون اطلاعات لازم، طراحی وایرفریم را شروع نکنید!

سادگی اصل وایرفریم است. سعی کنید وایرفریم را ساده طراحی کنید.

در پست‌های آینده تفاوت وایرفریم،موکاپ و پرتوتایپ را بررسی خواهیم کرد تا اطلاعات دقیق تری کسب کنید. امیدواریم که در این پست اطلاعات کافی را درباره وایرفریم دریافت کرده‌باشید.

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
ajax-loader